wind farm

Zawody przyszłości: wzrost sektora oprogramowania i IT

W poprzednim artykule nakreśliliśmy przyszłość rynku pracy w obliczu postępującego rozwoju technologicznego i czwartej rewolucji przemysłowej. W tym wpisie przyjrzyjmy się nieco bardziej branży IT i rozwijającym się tam nowym profesjom, takim jak na przykład tester oprogramowania.

Stale postępująca automatyzacja i robotyzacja wymaga inwestowania coraz większych środków w rozwój oprogramowania. Obecnie, nawet przy prozaicznych, codziennych czynnościach, niemal na każdym kroku spotykamy się z urządzeniami wykorzystującymi rozmaite systemy i aplikacje. Ich utrzymanie, rozwój i tworzenie nowych to zadania firm i zespołów z sektora Software Development.

Pomimo tego, że według szacunków liczba tego typu specjalistów podwaja się co parę lat, to wciąż cała branża IT cierpi na brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych profesjonalistów. Uczelnie nie nadążają z kształceniem tzw. informatyków. Wiele osób próbuje się przekwalifikować, skorzystać z rozmaitych kursów IT, i dołączyć do branży nowych technologii, choć bywa to trudne i czasochłonne. Niektóre rządy próbują zatrzymać emigrację specjalistów, czy też wręcz zachęcać wykwalifikowanych obcokrajowców do przyjazdu, stosując rozmaite bonusy i ulgi, np. podatkowe. Póki co, nie widać kryzysu, czy też przegrzania koniunktury. Wydaje się więc, że sektor IT nadal będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych latach.

Przechodząc do konkretów, wymienimy teraz kilka zawodów, które cieszą się wysokim zapotrzebowaniem ze strony pracodawców. Są to między innymi:
» analityk IT/biznesowy - ktoś, kto zbiera oczekiwania wobec systemów informatycznych i stara się je przełożyć na konkretne wymagania dla zespołów tworzących oprogramowanie;
» programista - osoba, której głównym zadaniem jest tworzenie kodu systemu czy aplikacji;
» tester oprogramowania - dba o jakość, przede wszystkim poprzez weryfikację i sprawdzanie systemu przed jego wypuszczeniem na rynek;
» specjalista ds. wsparcia - osoba przyjmująca zgłoszenia problemów od użytkowników systemu, współdziałająca potem z innymi ekspertami w celu rozwiązania defektów oprogramowania.

To tylko kilka bardzo "pożądanych" obecnie zawodów w informatyce. Ale obok nich rozwijają się i inne, takie jak: analityk danych, kierownik projektu, architekt systemów, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa czy też... specjalista rekrutacji pracowników IT. Tak, wzrost jednej branży powoduje rozwój innych - powiązanych.

Podsumowując, raczej nie należy spodziewać się w najbliższej dekadzie zmiany trendu. Sektor IT nadal powinien dynamicznie rosnąć; będą pojawiać się w nim nowe zawody, a obecne mogą nieco ewoluować. Niemniej, inwestycja w tę branżę, patrząc pod kątem rozwoju umiejętności, czy też stricte finansowym, powinna cechować się wysokimi stopami zwrotu.

tester oprogramowania

Kontakt

Jeśli chcesz skontaktować się z nami, napisz na ten adres.